Warto wiedzieć - Poradnik kredytobiorcy



Czym są lokaty bankowe?

Lokaty to produkt oferowany dziś przez wszystkie banki w Polsce. Zgodnie z definicją służą one do lokowania zgromadzonych środków na określony termin, celem uzyskania zysków z oprocentowania. Lokowania można dokonać na dzień, tydzień, miesiąc, rok lub kilka lat, w zależności od wybranej oferty. W zamian otrzymamy od banku pewny i z góry określony zysk - odsetki. Większości dostępnych lokat przypisana pozostaje reguła oprocentowania proporcjonalnie wysokiego do czasu trwania lokowania. Innymi słowy im dłuższa lokata, tym większy zysk, a ten jest o tyle bezpieczny, że powierzone przez nas bankowi środki nie są narażone na zmiany oraz wahania na rynku kapitałowym. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne i zawsze podawane jest w skali roku. Na zysk z lokaty mają jednak wpływ także takie czynniki, jak sposób naliczania odsetek czy inflacja. Lokata roczna ze stawką na poziomie pięciu procent w skali roku i miesięczna z takim samym oprocentowaniem, nie przyniosą zatem takich samych zysków.

Kredyty gotówkowe

Wiele osób sięga dziś po pomoc pod postacią kredytu w gotówce. Kredyt gotówkowy nazywany także zapożyczeniem konsumenckim, to rodzaj zapomogi, która udzielana jest nam przez banki. Po tę formę zapomogi sięgamy najczęściej, a to dlatego, że jest ona najłatwiejsza do pozyskania, nie opiewa na duże kwoty i jest zasadzie dostępna dla każdego. Nie wymaga przy tym skomplikowanych poświadczeń ani większych zabezpieczeń. Aby uzyskać kredyt gotówkowy należy wypełnić, a następnie złożyć stosowny wniosek. Niektóre banki wymagają do niego zaświadczenia o zatrudnieniu i otrzymywanym przez nas średnim miesięcznym wynagrodzeniu za pracę. Ale w wielu placówkach wystarczy jedynie czysta historia kredytowa bez obciążeń w BIK-u. Trudno powiedzieć na co pożyczamy pieniądze najczęściej. Dla jednych będą to meble do niedawno zakupionego mieszkania, a dla innych realizacja marzeń o dalekiej wyprawie do Afryki. Dla wielu jednak jest to zastrzyk finansowy, kiedy pojawia się trudna sytuacja w życiu codziennym.

Alternatywne narzędzia inwestycyjne

Coraz częściej w dyskusjach o finansach firm pada sformułowanie "alternatywne narzędzia inwestycyjne". Co to takiego? Za alternatywne narzędzie lokacyjne czyli inwestycyjne uznać należy każde dobro, którego zakup dokonany został w celu osiągnięcia zysku w przyszłości, przy czym nie będące instrumentem rynku kapitałowego lub produktem oferowanym przez sektor bankowy. W związku z tym o alternatywie inwestycyjnej nie mówimy w kontekście lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych, zakupu akcji, obligacji oraz innych papierów zobowiązaniowych. Alternatywnymi narzędziami inwestycyjnymi będą za to dobra luksusowe, nabywane w celu ulokowania kapitału i osiągnięcia zysku powiązanego ze wzrostem ich wartości w perspektywie długoterminowej. Będą to zatem między innymi takie dobra jak: nieruchomości, jachty, diamenty i kolorowe kamienie szlachetne, złoto, platyna, srebro oraz bardziej nietypowe jak wina i alkohole szlachetne, monety, antyki, dzieła sztuki, czy konie. Alternatywne narzędzia inwestycyjne z uwagi na duże ryzyko to rozwiązanie dla odważnych.

Konto Inteligo

Osobom prowadzącym działalność gospodarczą bank może zaproponować następujące rachunki: rachunki rozliczeniowe, rachunki bieżące, rachunki pomocnicze oraz rachunki lokat terminowych. Posiadając Konto Inteligo Firmowe zyskujemy pełen dostęp do naszych środków przez internet i telefon oraz wiele przyjaznych funkcji obsługi online. W ramach każdego z kont możemy otworzyć dowolną liczbę rachunków, nadając im własne nazwy - co znacznie ułatwi nam zarządzanie finansami firmy. Za otwarcie i prowadzenie rachunków dodatkowych nie pobierana jest żadna opłata. Otwierając Konto Inteligo zyskujemy najbardziej przyjazny serwis oraz produkty finansowe online takie jak: serwis www, serwis mobilny Inteligo, kanał SMS, serwis telefoniczny. Kartę do rachunku Inteligo Visa payWave lub Inteligo MasterCard PayPass otrzymujemy od razu i nic za nią nie płacąc. Ponad to otrzymamy kody SMS, kartę zdrapkę oraz token, który należy zainstalować na swoim telefonie komórkowym. Depozyty na kontach Inteligo są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Pożyczki

Przeciętny polski Kowalski niewiele wie o pożyczkach. Nasza wiedza o produktach bankowych naprawdę jest bardzo słaba, zwłaszcza w kwestii kredytów oraz produktów bankowych dotyczących oszczędzania. Wiele osób którym przydałby się kredyt, nie ma żadnego, najmniejszego nawet pojęcia o tym, jakie dostępne opcje może wybrać, ani na co można je przeznaczyć. Z góry także przerażają nas ewentualne warunki otrzymania kredytu. Najlepiej kojarzone są pożyczki, gdzie kredytobiorca otrzymuje gotówkę do rąk własnych albo na konto bankowe. Bank nie pyta o to, na co taki kredyt zostanie przeznaczony. Ale nie tylko banki są uprawnione do udzielania pożyczek. Pożyczki może nam także udzielić zarówno firma pozabankowa albo nawet osoba prywatna. Pożyczka od osoby prywatnej może nie być droższa aniżeli pożyczka z banku, a w pewnych przypadkach może być nawet tańsza. Za to pożyczka z firmy pozabankowej zazwyczaj okazuje się być znacznie droższa. Są to zazwyczaj pożyczki bez sprawdzania w Biurze Informacji Kredytowej.

Kredyty konsolidacyjne

Nasze zobowiązania finansowe takie jak kredyty gotówkowe, kredyt mieszkaniowy, na auto czy karta kredytowa, wiążą się z comiesięcznym obowiązkiem spłat w określonych kwotach. Zdarza się jednak, że pojawia się w naszym życiu problem z utrzymaniem płynności finansowej i regularnością spłat. Wtedy pomocne okazują się być kredyty konsolidacyjne. Czym one są? Kredyty konsolidacyjne polegają na połączeniu kilku zobowiązań w jedno. Celem takiego połączenia pozostaje obniżenie zobowiązania miesięcznego i sprowadzenie wszystkich płatności do jednej, w jednym terminie. Uzyskanie pomocy konsolidacyjnej zależy przede wszystkim od posiadanej przez nas zdolności kredytowej. To od niej zależy na jaką kwotę możemy liczyć i czy okaże się ona wystarczająca do pokrycia naszego aktualnego zadłużenia. Coraz częściej zdarza się, że kredytowi konsolidacyjnemu towarzyszy możliwość wzięcia dodatkowej gotówki. Jest to bardzo korzystne dla spłaty kart kredytowych, bo tych w wielu bankach skonsolidować nie można.

Zabezpieczenie kredytów hipotecznych

Na polskim rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów kredytów hipotecznych. Hipoteka może dotyczyć różnych rodzajów kredytów, a każdy z nich o zupełnie różnym ich przeznaczeniu. Nie wszyscy z nas o tym jednak wiedzą. Wyróżniamy zatem: kredyt hipoteczny zwykły, budowlano-hipoteczny, pożyczka hipoteczna, konsolidacja, pożyczka pozabankowa. Zwykły kredyt hipoteczny polega na tym, że w wyniku zawarcia umowy o kredyt bank finansuje dla kredytobiorcy zakup już istniejącej nieruchomości. Taką nieruchomością może być na przykład dom lub lokal mieszkalny i odbywa się to poprzez dokonanie przelewu środków na konto sprzedającego nieruchomość. W takim przypadku zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość, która już istnieje. Może nią być także ta nieruchomość, dla zakupu której kredytobiorca zaciąga kredyt lub jakaś inna, będąca jego własnością. W kolejnej części opowiemy o kredycie budowlano-hipotecznym oraz o hipotecznej pożyczce, a także o standardowych funkach różnego rodzaju kredytów.

Konto firmowe

Zakładając własną działalność gospodarczą bądź spółkę, warto zainwestować w odpowiednio dobrane konto firmowe. Zainwestować czyli dobrać je tak, aby było dobrze dopasowane do naszych potrzeb. Dokonując wyboru konta, zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na koszty prowadzenia rachunku. W dzisiejszych czasach bez trudu można znaleźć na rynku oferty rachunków, które będą prowadzone dla nas za darmo i a do tego zapewnią nam możliwość bezpłatnego wykonywania przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego. Konto firmowe pozwala nam przede wszystkim rozdzielić wydatki i koszty firmowe od wydatków prywatnych. Ta rozdzielczość może okazać się szczególnie pomocna na przykład podczas kontroli urzędu skarbowego. Ten otrzymując wyciąg bankowy firmy nie wie przecież na co prywatnie wydaje swoje pieniądze osoba prowadząca działalność. Rachunek można założyć przez internet, co znacznie zaoszczędza nam czasu. W niektórych bankach trwa to naprawdę krótko - od kwadransa do pół godziny.

 

Kredyt Mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony na różne cele - zakup lokalu mieszkalnego, domu, działki budowlanej albo budowę nowego domu. Nie skredytujemy nim planu zakupu ziemi rolnej, choć niektóre banki w ostatnich czasach zaczynają wychodzić w tym kierunku. Jeśli kupujemy nieruchomość (niezależnie od tego czy na rynku pierwotnym czy wtórnym), to wypłata kredytu mieszkaniowego odbędzie się na podstawie jego aktu notarialnego dla rynku wtórnego lub umowy przedwstępnej, zawartej uprzednio z deweloperem na rynku pierwotnym. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku wypłata może odbyć się w transzach. Kredyt mieszkaniowy zabezpiecza hipoteka mieszkania, co reguluje prawo rzeczowe i zapis w czwartym dziale ksiąg wieczystych. Brak księgi wieczystej może stanowić poważne utrudnienie w przyznaniu kredytu. W przypadku kredytu mieszkaniowego warto pamiętać o kosztach ubezpieczenia które do czasu założenia księgi wieczystej i hipoteki, leżeć będą po stronie kredytobiorcy, lub o kosztach wyższej marży rekompensującej bankowi ryzyko.

Rodzaje kredytów hipotecznych

Na polskim rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów kredytów hipotecznych. Hipoteka może dotyczyć różnych rodzajów kredytów, a każdy z nich o zupełnie różnym ich przeznaczeniu. Nie wszyscy z nas o tym jednak wiedzą. Wyróżniamy zatem: kredyt hipoteczny zwykły, budowlano-hipoteczny, pożyczka hipoteczna, konsolidacja, pożyczka pozabankowa. Zwykły kredyt hipoteczny polega na tym, że w wyniku zawarcia umowy o kredyt bank finansuje dla kredytobiorcy zakup już istniejącej nieruchomości. Taką nieruchomością może być na przykład dom lub lokal mieszkalny i odbywa się to poprzez dokonanie przelewu środków na konto sprzedającego nieruchomość. W takim przypadku zabezpieczeniem kredytu jest nieruchomość, która już istnieje. Może nią być także ta nieruchomość, dla zakupu której kredytobiorca zaciąga kredyt lub jakaś inna, będąca jego własnością. W kolejnej części opowiemy o kredycie budowlano-hipotecznym oraz o hipotecznej pożyczce, a także o standardowych funkach różnego rodzaju kredytów.

Znajdź eksperta w swoim mieście

zachodniopomorskie pomorskie warminsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie wielkopolskie lodzkie lubelskie swietokrzyskie podkarpackie lubuskie dolnoslaskie opolskie slaskie malopolskie
 
Dlaczego my?

Ostatnio na blogu

Co nas czeka na rynku pożyczek w 2014 roku?

Jeśli zamierzasz w tym roku wziąć kredyt hipoteczny, musisz zaktualizować swoją dotychczasową wiedzę na ich temat. Od 1 stycznia 2014 roku wprowadzono bowiem znaczne zmiany w sposobie przyznawania kredytów - część z nich można określić jako sprzyjające, drugą część już mniej.
Przede wszystkim udzielenie każdego hipotecznego kredytu jest możliwe tylko w przypadku posiadania własnych oszczędności, a konkretniej minimum 5% wartości nieruchomości, co jest określane jako wkład własny. Dodatkowo skraca się maksymalny czas wzięcia kredytu - do tej pory wynosił on aż 50 lat, a teraz w niektórych przypadkach otrzymasz 35-letni okres na jego spłatę.

 

Jest również druga strona medalu, dzięki której łatwiej uzyskamy satysfakcjonującą zdolność kredytową. Po pierwsze banki same określą maksymalny stosunek rat do dochodu, a po drugie górny okres kredytowania wydłużył się z 25 do 30 lat. Dodatkowo kredytobiorcy na swoje pierwsze mieszkanie mają szansę otrzymać dopłatę od 10 do 20% wartości nieruchomości.

Dowiedz się więcej

Czy wiesz, że?

Poradnik kredytobiorcy

Zabezpieczenie kredytów hipotecznych

Na polskim rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów kredytów hipotecznych. Hipoteka może dotyczyć różnych rodzajów kredytów, a każdy z nich o zupełnie różnym ich przeznaczeniu. Nie wszyscy z nas o tym jednak wiedzą. Wyróżniamy zatem:...

Czym są lokaty bankowe?

Lokaty to produkt oferowany dziś przez wszystkie banki w Polsce. Zgodnie z definicją służą one do lokowania zgromadzonych środków na określony termin, celem uzyskania zysków z oprocentowania. Lokowania można dokonać na dzień, tydzień, miesiąc, rok lub...

Pożyczki

Przeciętny polski Kowalski niewiele wie o pożyczkach. Nasza wiedza o produktach bankowych naprawdę jest bardzo słaba, zwłaszcza w kwestii kredytów oraz produktów bankowych dotyczących oszczędzania. Wiele osób którym przydałby się kredyt, nie ma żadnego, najmniejszego nawet pojęcia o tym, jakie dostępne...

Alternatywne narzędzia inwestycyjne

Coraz częściej w dyskusjach o finansach firm pada sformułowanie "alternatywne narzędzia inwestycyjne". Co to takiego? Za alternatywne narzędzie lokacyjne czyli inwestycyjne uznać należy każde dobro, którego zakup dokonany został w celu osiągnięcia zysku w przyszłości...

Kredyty gotówkowe

Wiele osób sięga dziś po pomoc pod postacią kredytu w gotówce. Kredyt gotówkowy nazywany także zapożyczeniem konsumenckim, to rodzaj zapomogi, która udzielana jest nam przez banki. Po tę formę zapomogi sięgamy najczęściej, a to dlatego, że jest ona najłatwiejsza do pozyskania, nie opiewa...

Kredyty konsolidacyjne

Nasze zobowiązania finansowe takie jak kredyty gotówkowe, kredyt mieszkaniowy, na auto czy karta kredytowa, wiążą się z comiesięcznym obowiązkiem spłat w określonych kwotach. Zdarza się jednak, że pojawia się w naszym życiu problem z utrzymaniem płynności...

Dowiedz się więcej